top of page

Hospodářství

NAŠE HOSPODÁŘSTVÍ

Co děláme ?

Hospodaříme na 28 hektarech luk a 81 hektarech orné půdy. Zaměřujeme se na chov skotu, rostlinnou výrobu a poskytování služeb v zemědělství. Převážnou část rostlinné produkce využíváme na krmení našich zvířat tak, abychom věděli, že krmení, které našemu skotu podáváme, je 100% kvality a bez úprav nevhodnými látkami. Používáme volná ustájení na slámě a pastevní odchov. V kotcích jsou zvířata po pár kusech, což jim zajišťuje dostatek pohybu, čistotu a život bez stresu. Telata vyrůstají po dobu minimálně 3 - 4 měsíců pod matkou, kde mají zabezpečené dostatečné množství mléka a přirozený fyziologický vývoj. Zároveň odchov pod krávou zajišťuje, že mladá zvířata nevyrůstají na potravinových doplňcích, jak je tomu jinde nutností. Bezesporu to svědčí i psychické pohodě zvířat, jak matky, která není stresována časným odstavem telete, tak mladým zvířatům, která žijí ve skupině a nejsou zavřena jednotlivě v telecích boudičkách.

Kam směřujeme ?

Budujeme hospodářství, které bylo historicky v našich končinách tradiční. Takové, které může poskytnout individuální péči každému zvířeti, každé mezi, kterou obhospodařujeme. Kde je hospodář společně s jeho rodinou srdečný a otevřený všemu novému. Budujeme statek, na který se budete vždy rádi vracet a jeho návštěva pro vás bude zážitkem.

Co chováme ? 

V tuto chvíli chováme to, co jsme si za poslední roky vyhodnotili jako to nejlepší. V oblibě máme francouzská plemena, zejména blond de aquitaine a český strakatý skot neboli ČESTR. Blonde d' Aquitaine je skot velkého tělesného rámce, s nápadně dlouhým tělem. Srst je jednobarevně světlá, béžové barvy v různých odstínech. Blond de aquitaine je plemeno robustní, vysloveně masné. Zvířata jsou nenáročná, přizpůsobivá a snáší dobře nízké i vysoké teploty. Při pastvě jsou chodivá, může být paseno i na velkých plochách. Novorozená telata mají jemné kosti a malou hlavou, takže i přes vysokou porodní hmotnost nejsou u plavého aquitánského skotu časté těžké porody. Plemeno jsme si vybrali proto, že v porovnání s ostatními plemeny, které jsme za těch pár let vyzkoušeli, bylo ve všech, pro nás důležitých parametrech, nadprůměrné. Naše červené straky, matky, zajišťují špičkové výživové hodnoty telatům. Býčci tak dosahují pěkných denních přírůstků od brzkého věku.  Plemeno se vyznačuje středním až větším tělesným rámcem, perfektním "osvalením" a harmonickým zevnějškem. Plemeno je typické především dobrým zdravotním stavem, pravidelnou plodností, snadnými porody, vitalitou telat a velmi dobrou schopností k pastvě.

farma (002)
farma (004)
farma (017)
farma (019)
farma (016)
farma (015)
farma (012)
farma (006)
DSC04716
DSC04710
DSC04727
bottom of page